Jaká je pravda o společnosti Magna Energy Storage a jejích bateriích HE3DA?

Zbyněk Frolík – investor
Narozen 26. prosince 1953 (67 let)

Podnikatel a manažer
Majetek: cca 7,8 miliardy Kč (2020) Ocenění: Medaile Za zásluhy II. stupně

Je viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR. Zakladatel a generální ředitel společnosti LINET, jednoho z největších výrobců nemocničních lůžek na světě. Společnost založil v roce 1990, její hodnota se odhaduje na 16 až 20 miliard Kč (k roku 2018). LINET za posledních 20 let věnoval na dobročinné účely kolem 100 milionů Kč.

Osobně jsem příznivcem nových a ekologických technologií a do řady z nich aktivně investuji. Jednou z nich je baterie HE3DA. Osobně mi ji představil její vynálezce a já jsem si ji zamiloval. Mám i osobní zkušenost: před několika lety mi vybuchla a začala hořet baterie v elektrokole, které bylo uskladněno ve sklepní kóji bytového domu na horách v době, kdy tam nikdo nejezdil. Asi si dovedete představit, jak to v moderním domě s ventilací následně vypadalo.

Požádal jsem hlavního architekta projektu pana Radomíra Pruse o možnost vidět vše osobně a skutečně detailně. Vzal jsem s sebou i dva další investory, kteří v oboru stále působí. Já sám mám elektrotechnické vzdělání ze střední i vysoké školy. Jako majitel velké firmy a investor několika technologických společností mám snad dobrou představu o tom, jak dlouhá je cesta od prototypu k efektivní sériové výrobě. A to navíc v situaci, kdy jste schopni svůj produkt neustále inovovat.

Všechny poznatky z návštěvy Magna Energy Storage jsem zformuloval do několika bodů. Není to jen můj postřeh, ale shodujeme se na něm všichni:

 1. Dostali jsme odpovědi na všechny otázky a viděli jsme celou firmu, jen na laboratoře nezbyl čas. Ekonomické výsledky předávané investorům jsou auditované a odrážejí skutečný stav, což jsme si s kolegy potvrdili. Firma má řadu potřebných certifikátů kvality a parametrů od renomovaných laboratoří, zejména INTERTEC a TÜV.
 2. Prošli jsme celou novou výrobní halu i haly přilehlé. Viděli jsme všechny segmenty výroby a skladů, včetně vstupních materiálů, jejich poloautomatické zpracování na poměrně rozsáhlé technologii na ploše cca 1000 m2, zpracování klíčového komponentu (tj. „jímače“ energie) v poloautomatickém provozu, kompletní kovovýrobu elektrod a obalů, kompletní linku automatizované montáže celých baterií v modifikovatelném provedení, kompletní z 85 % (na některých stanicích probíhalo finální odladění), automatizovanou svařovnu (funkční), výrobu izolantů včetně formátování (funkční), formátování baterií (funkční, ale zatím v cca 10 % konečné výrobní kapacity, ale vše lze rychle dodělat modulárním způsobem).

 3. Výroba je reálně v ročním zpožděním proti původnímu slibu, ale jako průmyslník to chápu. U takových startupů je to normální a často jen blázen, který neví, co ho čeká, se upíše stovkám investorů a pak zjistí, jaké překážky ho ještě čekají. Všichni věděli, jak riziková je investice v době, kdy existovala jen ruční výroba vzorků. To vše zkomplikoval Covid-19. 
 4. Nedivíme se, že výrobu klíčových komponentů, vývoje struktury i a technologie, jak toho všeho dosáhnout, drží majitelé firmy i držitelé patentů pod přísným dohledem v utajení. Stačí neblahá zkušenost s čínskými zákazníky, jejichž úmysly podle všeho nebyly zcela čisté. Vysoká ziskovost připravované velkosériové výroby baterií je velkým lákadlem ke krádeži.

 5. Podívali jsme se na náklady na kW a dospěli jsme k závěru, že výrobní a prodejní ceny jsou v souladu s business plánem. Viděli jsme také první velké (v desítkách MW) kontrakty, takže výrobní kapacita je již na rok vyprodána. 

  Jan Procházka postavil svůj skvělý vynález na nehořlavosti, extrémní mechanické odolnosti
  (i proti střelbě), použití „levných“ materiálů (měď, hliník a grafit), robotizované
  a automatizované výrobě a potenciálně nízkých výrobních nákladech. Na druhé straně stojí „nekonečná“ potřeba různých typů baterií pro účely v automobilovém průmyslu, energetice, pro domácí úložiště, úložiště v dobíjecích stanicích a to při rostoucím politickém tlaku na elektrifikaci všeho, všude a asi i za cenu, ať to stojí, co to stojí.

  S Radomírem Prusem jsem hovořil poprvé na investorské konferenci, podruhé při samotné prohlídce továrny. Neznám jeho minulost, ale smekám klobouk před tím, co zatím s Janem Procházkou a dalšími kolegy dokázal.

  (Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pravda-o-ceske-superbaterce-do-ktere-jsem-nalil-penize-175195 https://cs.wikipedia.org/wiki/Zbyněk_Frol%C3%ADk)


Jaká je pravda o společnosti Magna Energy Storage a jejích bateriích HE3DA?